Dyrektor Ewa Stąporek-Pospiech
Aktualności GODNI PAMIĘCI Dyrektor Ewa Stąporek-Pospiech
There are no translations available.

 

Uchwała Towarzystwa Mozartowskiego

 

Wspominając  śp. Panią Ewę Stąporek-Pospiech, Prezes Towarzystwa Mozartowskiego w Bydgoszczy, członkowie organizacji podczas nadzwyczajnego zebrania podkreślili szczególną rolę Pani Prezes w powołaniu Towarzystwa oraz wieloletnie jego prowadzenie. Członkowie Towarzystwa zwrócili uwagę na Jej zaangażowanie w promowaniu klasycznego piękna oraz muzyki Mozarta, a także propagowanie sztuki poprzez organizowanie koncertów, ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów, wspomaganie uzdolnionej młodzieży oraz upowszechnianie muzyki wśród melomanów. Wielkie serce, pasja i praca Pani Prezes owocowały rozprzestrzenianiem się dobra i piękna w świecie.




TOWARZYSTWO MOZARTOWSKIE W BYDGOSZCZY

 

Towarzystwo Mozartowskie działające przy Państwowym Zespole Szkół Muzycznych im. Artura Rubinsteina w Bydgoszczy to stowarzyszenie zajmujące się promowaniem i upowszechnianiem muzyki .

Powstało w 1995 roku i tym samym Bydgoszcz stała się siedzibą pierwszego, a zarazem jedynego Towarzystwa Mozartowskiego w Polsce .

Głównym punktem zainteresowań Towarzystwa jest oczywiście osoba
i twórczość Mozarta , ale obok tego również szeroko rozumiana problematyka muzyczna, związana z różnymi twórcami czy epokami. Celem stowarzyszenia jest organizowanie różnorodnych imprez - koncertów, audycji , spotkań muzycznych, skierowanych do szerokiego kręgu odbiorców: uczniów szkół muzycznych, melomanów, czy środowiska lokalnego. Wśród tego typu imprez wymienić należy liczne koncerty okolicznościowe, recitale, koncerty kameralne i orkiestrowe, koncerty promujące młode talenty – wybitnie uzdolnioną młodzież.

Towarzystwo Mozartowskie finansuje nagrody dla osób wyróżniających się na konkursach muzycznych ( nagroda za najlepsze wykonanie utworów Mozarta na Ogólnopolskim Konkursie Fletowym w Krakowie oraz nagroda na Międzynarodowym Konkursie dla Młodych Pianistów „Artur Rubinstein in memoriam” w Bydgoszczy ). Towarzystwo organizuje ponadto wykłady popularno-naukowe, przybliżające słuchaczom różnorodną problematykę muzyczną oraz warsztaty , na których młodzież zapoznaje się z praktyką muzyczną minionych epok .

Celem Towarzystwa jest upowszechnianie twórczości Mozarta i innych kompozytorów okresu klasycznego oraz kompozytorów, dla których inspiracją jest muzyka Mozarta. Towarzystwo upowszechnia utwory instrumentalne zespołowe, wokalne i orkiestrowe oraz umacnia więzi pomiędzy polskimi
i zagranicznymi muzykami. Towarzystwo współpracuje z innymi stowarzyszeniami, organizacjami i innymi podmiotami krajowymi
i zagranicznymi realizującymi podobne cele (jeżeli nie narusza to zobowiązań wynikających z umów międzynarodowych, których RP jest stroną)

 

TOWARZYSTWO REALIZUJE SWOJE CELE POPRZEZ :

  1. ORGANIZOWANIE KONCERTÓW, AUDYCJI, FESTIWALI ORAZ KONKURSÓW MUZYCZNYCH.

  2. WSPÓŁPRACĘ Z WŁADZAMI PAŃSTWOWYMI, SAMORZĄDOWYMI, ORGANIZACJAMI POLITYCZNYMI
    I INSTYTUCJAMI KULTURALNYMI.

  3. ORGANIZOWANIE SEMINARIÓW.

  4. DZIAŁALNOŚĆ WYDAWNICZĄ I FONOGRAFICZNĄ.

  5. PROWADZENIE ZESPOŁÓW INSTRUMENTALNYCH.

  6. NAWIĄZYWANIE I UTRZYMYWANIE KONTAKTÓW
    Z POKREWNYMI TOWARZYSTWAMI W KRAJU I ZA GRANICĄ.

  7. FINANSOWANIE NAGRÓD I STYPENDIÓW DLA OSÓB REALIZUJĄCYCH CELE TOWARZYSTWA LUB PREDYSPONOWANYCH DO ICH REALIZACJI ORAZ DLA OSÓB WYBITNIE UTALENTOWANYCH MUZYCZNIE Z DOCHODÓW TOWARZYSTWA, PO PODJĘCIU W TYM PRZEDMIOCIE UCHWAŁY PRZEZ ZARZĄD I PO ZAPOZNANIU SIĘ ZE STANEM MAJĄTKOWYM TOWARZYSTWA.


Dyrektor Ewa Stąporek-Pospiech PDF Print E-mail
User Rating: / 1
PoorBest 
Others - GODNI PAMIĘCI
Written by Administrator   
Monday, 21 September 2020 08:46
There are no translations available.



21 września odeszła od nas Ewa Stąporek-Pospiech, Dyrektor Państwowego Zespołu Szkół Muzycznych w Bydgoszczy od 1990 roku.

 

Wspaniały Dyrektor, Organizator, Artysta, Muzyk, Wielki Człowiek… Pani Dyrektor zawsze nas, nauczycieli i uczniów oraz rodziców wspierała w sukcesach, ale i pocieszała gdy zdarzały się trudniejsze chwile. Zawsze zaangażowana w pełni w sprawy szkoły i kultury w Polsce.

 

Pani Dyrektor Ewa Stąporek-Pospiech na zawsze pozostanie w pamięci społeczności Państwowego Zespołu Szkół Muzycznych im. Artura Rubinsteina w Bydgoszczy.  Jej Zasługi dla naszej szkoły pozostaną nieocenione.

 

Cześć Jej Pamięci!

DYREKTOR EWA STĄPOREK –POSPIECH (1946-2020)

Dyrektor Państwowego Zespołu Szkół Muzycznych im. Artura Rubinsteina w Bydgoszczy od 1990 roku. Studia muzyczne ukończyła w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Krakowie, w klasie fletu prof. W.W. Chudziaka. Była stypendystką Konserwatorium w Pradze. Pracowała jako solistka kameralistka w Capelli Bydgostiensis. Na flecie podłużnym dokonała wielu prawykonań i archiwalnych nagrań. Była współtwórczynią i członkinią zespołu barokowego Fiori Musicali, a także współtwórczynią pierwszego w Polsce fletu podłużnego „Jorga”. Pracowała jako członek jury konkursów fletowych, muzyki dawnej i zespołów kameralnych. W bydgoskim szkolnictwie muzycznym była zatrudniona od 1976 roku. Otrzymała Nagrodę Specjalną Prezydium Komitetu do Spraw Radia i Telewizji za wybitne i wartościowe nagrania muzyki staropolskiej. W 1993 roku zorganizowała Międzynarodowy Konkurs Młodych Pianistów Arthur Rubinstein in memoriam, którego jest dyrektorem. Jest prezesem Towarzystwa Mozartowskiego, które powstało z jej inicjatywy w 1994 roku. Organizator konkursów, warsztatów i kursów muzycznych. Od 1994 roku wiceprzewodnicząca i przewodnicząca Rady Szkolnictwa Artystycznego przy Ministrze Kultury.

Otrzymała wiele nagród i odznaczeń:
1.  Srebrny Krzyż Zasługi.
2.    Nagrodę I stopnia Centrum Edukacji Artystycznej (1993).
3.    Nagrodę I stopnia Ministra Kultury i Sztuki (1995).
4.    Złoty Krzyż Zasługi Prezydenta Rzeczypospolitej Polski (1997).
5.    Wyróżnienie Marszałka Województwa kujawsko-pomorskiego (1999).
6.    List Gratulacyjny Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2000).
7.    Nominację Alliano (2000).
8.    Nagrodę I stopnia Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2000).
9.    Nagrodę Bydgoskiego Informatora Kulturalnego – Bydgoszcz – Nagroda za konkurs i organizację.
10.    Medal Prezydenta Miasta Bydgoszcz (2000).
11.    Nagrodę Przewodniczącego Rady Miasta Bydgoszczy (2001).
12.    Medal „Zasłużony Kulturze - Gloria Artis” Ministra Kultury (2005).
13.    Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski Prezydenta Rzeczypospolitej Polskim (2005)
14.    Medal Prezydenta Miasta Bydgoszczy (2005).
15.    Medal Kazimierza Wielkiego z okazji 661 urodzin Bydgoszczy (2007).
16.    Medal Wojewody Kujawsko-Pomorskiego (2007).
17.    Nagroda Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego I stopnia za wybitne osiągnięcia w pracy dydaktyczno-wychowawczej i artystycznej (2010).
18.    Insygnia województwa kujawsko-pomorskiego, Marszałek województwa kujawsko-pomorskiego (2012).
19.    Nagroda Prezydenta Miasta Bydgoszczy z okazji Międzynarodowego Dnia Muzyki  (2013, 2014).
20.    Laur „Popiełuszki” za działalność charytatywną (2015).
21.    Nagroda „Laur Andrzeja Szwalbego”, Prezydent Bydgoszczy  (2015).

Last Updated on Friday, 06 November 2020 23:23